Elävä legenda Ieva Akuratere saapuu Helsinkiin 13. marraskuuta!
Ieva Akuratere on yksi suosituimmista ja rohkeimmista latvialaisista muusikoista, joka 1980-luvun lopulla kappaleellaan Manai Tautai vahvasti vaikutti Latvian itsenäisyyden vakiinnuttamiseen. Kappaleesta tuli ns. lauletun vallankumouksen (Dziesmotā revolūcija) tunnuslaulu, joka liikutti ja yhdisti Latvian kansan yhteiseen rukoukseen vapauden puolesta. Hän on saanut Latvian valtion korkeimman kunniamerkin nimeltään Triju Zvaigžņu ordenis erityisistä ansioistaan Latvian valtion hyväksi.
1980-luvun alussa Ieva Akuratere tuli laajemmin tunnetuksi legendaarisen latvialaisen rockyhtyeen Pērkons laulajana. Akuratere on erittäin monipuolinen muusikko, joka on esiintynyt sekä solistina että mukana useissa musiikkiprojekteissa, esimerkiksi uuden aallon ja post-punkin yhtyeessä K. Remonts, kokeellisen musiikin yhtyeessä NSRD sekä neljän latvialaisen nais-poplaulajan projektissa Dāmu pops. 1990-luvulla hän perusti yhtyeen Simulācija, jossa hän lauloi itse säveltämiään lauluja. Hän on toiminut myös kokeellisen kansanmusiikin projektissa Lidojošais paklājs.
Ieva Akuratere on elävä legenda. Häntä on aikoinaan luonnehdittu Baltian Joni Mitchelliksi. Aidolla karismallaan sekä kauniilla ja ainutlaatuisella äänellään hän on lumonnut ihmisiä myös Latvian ulkopuolella. Hänen laulunsa Kā man klājas (1989) säestyksellä ihmiset monissa yhteisöissä Euroopassa ja muualla maailmassa kokoontuvat yhteistanssiin, joka kansainvälisesti tunnettu nimellä ”Elm Dance”. Yhteinen tanssi on osoitus ihmiskunnan rakkaudesta elämään, toivosta ja solidaarisuudesta Maata ja kaikkea elävää kohtaan.
Uransa aikana – sekä sooloartistina että ollessaan mukana erilaisissa musiikkiprojekteissa – Ieva Akuratere on levyttänyt yhteensä noin 30 musiikkialbumia. Hän on esiintynyt eri puolilla Eurooppaa, Skandinaviaa sekä Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Australiassa laulaen sekä latvialaisille että muille. Akuratere esiintyy edelleen aktiivisesti eri musiikkitapahtumissa sekä osallistuu erilaisiin Latviassa suosittuihin musiikkiohjelmiin- ja projekteihin.
Konsertin järjestää Rozentāls-seura yhteistyössä Latvian tasavallan suurlähetystön kanssa.
To 13.11.2025 Korjaamon Vintti (Töölönkatu 51 A-B, Helsinki)
Ovet klo 18:00
Konsertti klo 19:00
Lipun hinta palvelumaksuineen 33,60 € + tilausmaksu
Lipun hinta Rozentāls-seuran jäsenille palvelumaksuineen 29 € + tilausmaksu (kysy etukoodi seuran toimistolta: info@rozentals-seura.fi)
Ei kommentteja