Rozentāls-seura r.y.

Rozentāls-seura r.y.

Rozentāls-seura on Suomi-Latvia-ystävyysseura, joka toimii koko Suomessa. Sen tarkoituksena on toimia Suomen ja Latvian kulttuurisuhteiden ja muun yhteistyön kehittämiseksi sekä Latvian historian ja yhteiskunnallisen, taloudellisen ja sivistyksellisen elämän tuntemuksen levittämiseksi ja syventämiseksi Suomessa.

Järjestämme latvian kielen kursseja, latviankielistä lasten kerhotoimintaa, jäsenmatkoja Latviaan sekä monenlaisia kulttuuritapahtumia. Joka syyskuu tarjoamme paikan Fiskars AiR -residenssissä latvialaiselle luovan alan ammattilaiselle: haku residenssiin on saman vuoden huhtikussa. Seura ylläpitää Helsingin Suvilahdessa sijaitsevan Baltia-kirjaston Latvia-kokoelmaa.

Seura on kansalaisjärjestö, jonka jäseneksi voi liittyä jokainen, joka hyväksyy seuran tarkoituksen. Tästä voit lukea lisää seuran säännöistä. Iloitsemme jokaisesta uudesta jäsenestä, tervetuloa mukaan! Jäseneksi voit liittyä täällä

Meihin saat yhteyttä esimerkiksi sähköpostitse, info@rozentals-seura.fi